Revista Newsbomb – Janar 2024

500 L

1. “Piramidat” që po rrënojnë të varfërit. Një investigim i plotë mbi kompanitë e mikrokredive që zhvasin të pamundurit. Kreditorëve me vlera qesharake, u janë “zhvatur” shtëpitë

2. Beteja për Butrintin – Pritet vendimi i Gjykatës Kushtetuese. E kërkojnë shqiptaro-amerikanët, por UNESCO “është shprehur kundër”. Kush do të fitojë në duelin për mbrojtjen e trashëgimnisë?

3. Zana Shyteriqi, profesoresha e muzikës, bën skanerin e festivalit të 62-të në RTSH. Si u përgjigjet kritikëve për vlerësimet e dhëna nga juria

4. Sali Berisha, rënia e një miti në politikë. A do të mund të rikthehet ish-kreu i PD-së për “frymëzim” të opozitës?

5. Vrasësit e Bedrie Lokës/ Dosja e plotë për vdekjen e 41 vjeçares, nënë e tre fëmijëve, pas hapjes së një adrese false tik-toku. Të gjitha akuzat për ish-bashkëshortin që e dhunonte

6. Enea Karakaçi, administratori i ri i OSHEE bën bilancin e 6 muajve të parë: Kemi rritur pagat, promovuam ekspertët, do të vazhdojmë investimet

7. Helidon Haliti, piktori i pushtuar nga ngjyrat dhe liria: A ka një recetë të caktuar, apo e sheh artin si një udhëtim instiktiv!

8. Historia e Dasmave shqiptare dhe traditat nga vitet ‘900: Nga martesat me prikë, te vrasjet për tradhëti, dhe lufta për të ndryshuar zakonet në kohën e komunizmit

9. Kombinati i tekstileve “Stalin”, ndërmarrja që veshi shqiptarët e zhveshur nga skamja në kujtimet e ish-punëtorëve e drejtuesve

Kategori: